Evsizlik Suç Haline Getiriliyor, Sokakta Yaşayanlara Ceza Verilecek! Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü

Üst düzey hükümet kaynakları, polisin “huzur bozan” evsizlere para cezası kesmesine izin verecek olan Ceza Adaleti Yasa Tasarısı’nın müzakerelerinin “duraklatıldığını” söyledi.

HÜKÜMET İÇİNDE BÖLÜNME

Muhafazakar Parti’nin sol ve sağ kanadından milletvekilleriyle yapılan müzakereler sırasında tasarının geleceği belirsizliğe gömüldü.

Ekonomi Bakanı Kevin Hollinrake, medyaya yaptığı açıklamada tasarının şu anki halini destekleyip desteklemediğine ilişkin çekimser bir tavır sergiledi.

SOKAKTA YAŞAMAYI ÖNLEMEK İÇİN TEDBİRLER ÖNEMLİ

Hollinrake, hükümetin sokakta yatmayı önlemek için alınacak tedbirlerin önemine dikkat çekerek, Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın planlarını görmek istediğini ifade etti.

ESKİ BAKANLARDAN MUHAFAZAKAR TEPKİ

Muhafazakar Partili eski bakanlar Sir Iain Duncan Smith ve Damian Green, sokakta uyumayı suç haline getirme girişimlerine karşı koymak için bir dizi yasa değişikliğine imza attı.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİLERİ

Muhafazakar milletvekili Bob Blackman’ın önerileri, hükümetin halihazırda sokakta yatmayı ve dilenmeyi suç sayan 1824 tarihli Avarelik Yasası’nı yürürlükten kaldırma taahhüdünü yerine getirmesini amaçlıyor.

POLİSE YENİ YETKİLER

Blackman’ın ikinci değişiklik önergesi, polisin yeni yetkilerini ne zaman kullanabileceğine dair netlik sağlamayı amaçlıyor. Bu değişiklik, polise dilenmenin veya sokakta yatmanın tek başına makul olmayan bir davranış olmadığını belirtiyor ve polis memurlarının duyarlılık ve toplumun korunması arasında denge kurmasını vurguluyor.

HÜKÜMETİN TAVRI

Liberal Demokratlar, hükümeti tasarıdan memnun olmayan destekçilerini dinlemeye çağırdı. Hükümet ise sokakta yaşamayı tamamen sona erdirmeye kararlı olduklarını, bu amaçla 1824 tarihli Avarelik Yasası’nı yürürlükten kaldıracak ve insanların sokaklardan kurtulmalarına destek olacak yeni mevzuatlar getireceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x